• Kezdhetünk?
  • Partnert keresek
digitális prekurzor sitelogo kúsz péter
  • Kezdhetünk?
  • Partnert keresek

A CDO a digitális megújulás sikerének záloga a 2020-as években?

Ki a Chief Digital Officer (CDO) és szükséged van-e rá?

Minden vállalatnak digitálissá kell válnia. Enyhén szólva. A digitális átalakulás – se nem sprint, se nem maraton – egy soha véget nem érő utazás. 

Tehát az a kérdés, hogy a szervezeteknek szükségük van-e digitális átalakulásra, nem kerül terítékre. A megfelelő technikailag hozzáértő tehetség a kezeléséhez szintén elengedhetetlen. A digitális átalakulás kihívásainak való megfelelés, a csapat vezetése és a folyamat összehangolása érdekében új pozíciót hoznak létre – digitális vezérigazgató-helyettes (CDO). Azoknál a szervezeteknél, ahol laposabb a szervezeti struktúra, kevesebb a vezető és a létszám, ott is alkalmaznak CDO kompetenciát. Mutatom!

A kis- és közepes vállalkozások esetében külső szakembert bíznak meg a feladatra. 2015 óta, amikor Kúsz Péter e.v.-t meghívták egy beragadt digitális üzletviteli projektbe, ott váltam Digitális Prekurzorként a KKV a digitális átalakulás tettre kész, lelkes, utat törő, stratégai felderítő szakember vezetőjévé.

A mai vállalkozások, vállalatok csak akkor lehetnek sikeresek, ha minden lehetséges csatornán keresztül elérik ügyfeleiket. És ez elképzelhetetlen anélkül, hogy részt vennénk a digitalizálás területén. Most részletesen el fogom magyarázni a CDO pozícióját, milyen felelősségek és készségek szükségesek ehhez a szerephez, amikor egy vállalatnak szüksége van egy ilyen szakemberre, és hogyan lehet megszerezni.

Valójában ki a digitális vezető illetve a digitális igazgató?

A digitális vezető vagy CDO egy C-szintű szakember, aki a vállalat, vállalkozás digitális átalakulását irányítja, hogy végül a hagyományos üzletet digitálissá alakítsa. A Deloitte így határozza meg ezt a szerepet: „A CDO a változás katalizátora (Katalizátor = Prekurzor) és mozgatórugója, amely új kultúrát és gondolkodásmódot, valamint új munkamódszereket hoz a vállalatba, ami egyébként nem, vagy túl lassan történt volna meg.”

The Precursorius küldetése CDO szerepekben csúcsosodik ki

A változás katalizátora, azaz kirobbantója és kézben tartója az a Prekurzor típusú egyén vagy csapat, aki képes megbirkózni a digitális transzformáció kihívásaival, vezetőként is helyt állni döntésekben. A Digitális Prekurzor, önmagában egy olyan személy, aki a Deloitte definíciója szerint a CDO szerepét is betöltheti. A Digitális Prekurzorok (link) projektünkben olyan összeszokott csapat állt össze, akik egy CDO iránymutatásával projektről projektre segítik az üzleti, a szervezeti és az informatikát is érintő transzformációt. Ez, a The Precursorius 2016-tól kezdődő küldetése. Bővebben itt olvashatsz az alapítóról:  ha érdekel a The Precursorius eredettörténete ismerd meg az alapítót:

Kúsz Péter, szervezetfejlesztési tanácsadót, aki MBA IT szakközgazdászként diplomázik, miután 10 év tapasztalatot gyűjtött e-business menedzsment témakörben, a magyar és nemzetközi szervezetek számára a digitalizációért folytatott munkában.

Az alábbiakban a CDO néhány felelősségi körét ismertetem, szervezetenként eltérőek lehetnek

  • Kulturális változást hoz
  • Digitális stratégia kidolgozása és integrálása (e-business, IT business, kiváló digitális szervezet)
  • Azonosítja az új technológiákat,  amelyek a szervezetet támogathatják
  • A digitális ökoszisztéma kiépítése és gondtalan fenntartása érdekében szót ért a szakterületek vezetőivel és csapattagjaival 
  • Az IT vezetővel közösen világít át a piaci eszközöket ennek kommunikációját és koordinálását végzi szervezet tagjai felé
  • A szervezeti folyamatokhoz jól, kiválóan illeszkedő AI eszközök kiválasztását koordinálja, az integráció (bevezetés) folyamatai vezényli.
  • Méri a digitális erőfeszítéseket  (szervezeti-működés előtte/utána, meglévő technológiák javításának eredményeit)
  • Jól ért az adatok nyelvén, milyen szakterületen milyen digitális KPI mutatószámok az értékesek
  • Tudja hogyan lehet KPI mutatókat mozgatni
  • Vonzza a tehetségeket.
  • Saját csapatot vezet a folyamatos fejlesztés koordában tartásáért
  • Képes az összetett több szakterületen átívelő projekt menedzselésére (pl. RPA, HR IT, BPM, retailtech, omnichannel, webshop, stb)

A CDO szakma viszonylag új

A Strategy & Business Magazin 2018-as tanulmánya szerint, a nagy állami cégek 21 százalékának van CDO-ja.

Sok vállalat vezetői úgy vélik, hogy nem biztos, hogy az a legjobb megközelítés, ha egyetlen személyt bíznak meg a digitális átalakulással. Mivel a digitalizálásért különböző részlegek, például a marketing vagy az IT felelősek, a CDO szerepkörnek gyakran nincsenek egyértelműen meghatározott feladatai. Összetévesztik, vagy akár más pozíciókkal kombinálják. Ez elvezet bennünket ahhoz a kérdéshez, hogy a CDO-szerep hol foglal helyet a vállalatok C-Suite-jában, és miben különbözik más pozíciókhoz képest.

A CDO, amikor a C a felsőbb vezetői (chief officer) szinten dolgozik

Fontos megkülönböztetni a CDO-t a szomszédos, már létező C szintű szerepköröktől. Az illusztrációban a legközelebbi pozíciókat használtam, nevezetesen a CIO, a CTO és a CMO pozíciókat. Ne feledjük azonban, hogy a gyakorlatban részletes elemzést kell végezni a digitalizációval kapcsolatos összes lehetséges vállalati/vállalkozási területre vonatkozóan.

CIO kontra CDO

A Chief Information Officer (CIO) egy olyan vállalati vezető, aki az informatikai (IT) infrastruktúra megvalósításáért és irányításáért felelős, és gondoskodik arról, hogy az egész IT-osztály hatékonyan működjön. Felelősek továbbá a vállalat technológiai stratégiai céljainak feltérképezéséért is. Egyes vállalatoknál a felelősségi körük széleskörű, beleértve a digitális átalakulást is.

Míg a CDO a stratégiai feladatokat és a vállalat általános digitalizációs irányával való közvetlen üzleti kapcsolatot vállalja. A nagyvállalatoknál gyakran dolgoznak együtt, kiegészítve egymás szerepét.

CTO kontra CDO

A technológiai igazgató (Chief Technology Officer, CTO) olyan vállalati vezető, aki az üzleti növekedés előmozdításához szükséges technológiai csomag létrehozásáért és használatáért felelős. A CTO-k a vállalat termékeit megvásárló külső ügyfelekre, a vállalaton belüli technológiai műveletekre, valamint a bevétel és a nyereségesség növelésének módjaira összpontosítanak.

Míg a CTO inkább kifelé irányuló szerepet testesít meg, addig a CDO inkább befelé irányuló szerepet tölt be a vállalaton belül. Őket a meglévő technikai problémák problémamegoldóinak tekintik.

CMO kontra CDO

A marketingvezető (Chief Marketing Officer, CMO) egy olyan vállalati vezető, akinek feladata a vállalat marketing- és reklámkezdeményezéseinek tervezése, fejlesztése és végrehajtása. A CMO-k gyakran a digitalizáció katalizátorai, amelyek az innovációs menetrendet mozgatják.

A CDO támogatja a marketing digitális váltását. Megteremtik az új piacok megnyitásának és az innovatív lehetőségek feltárásának módjait.

Legújabb blogbejegyzésem a témában

ITBN 2023 ThePrecursorius

Az IT Biztonság Napja – ITBN 2023

Az ITBN 2023-ban a szakma kerekasztalára tette a hitelesség kérdését az AI korában: dezinformációs kampányok és a teljesen automatizált kibertámadások, zsarolóvírusok pusztítóan gyors hatását, ezért

Digitális projektek megindítója, vezetője vagyok

ICT projektmegbízást keresek!

A legideálisabb számomra az IT menedzsment és a szervezete. Van bennem tanácsadó, megoldásépítő és vezetői szerep is. Elemző és módszertani képességeim remekelnek. Számos kompetenciát építettem

Kinek tartozik beszámolással a CDO?

A CDO felelőssége szerteágazó, számos szakterületben kompetens kell, hogy legyen.

A CDO amikor a CMO-nak segít, akkor szervezeti szinten is hoz tanácsokat, ehhez jól működő agilis szoftvereket illeszt be pl. e-mail marketing szoftver, CRM, feladatkezelő, amely egyben projektkezelő is. A CDO figyel az integrálhatóságra, az adat és információvédelemre is. A marketing stratégiai C szinten hosszútávon megtartható eszközöket tár fel, vezet be. Ha új szoftverek akkor a CDO-nak meg kell harcolnia kell – illetve jobb ha érti őket, ahelyett h harcolnia kelljen – a CIO és a CTO szakterületek vezetőivel. A CIO és CTO számára a CDO szintén egy meghosszabbított kéz lehet belső projektek során pl HR IT (HR technológiai projekt során).

Mivel azonban a Chief Digital Officer általában a felsővezetői szinthez (C-szint) tartozik, és messzemenő felelősséggel bír, ez a szakember általában a vállalat vezérigazgatójának (Chief Executive Officer) jelent.