Kúsz Péter vagyok,
Digitális Prekurzor
Szakszerű feltárás (Prekurzor Diagnózis) segítségével a stratégiai tanácsadásom követően lendületes megoldás-építés (beavatkozással) segítek a nehezékek nélküli, szárnyaló szervezet kialakításában.
Itt már nincsenek elavult üzleti IT rendszerek, zavaros ügyfélélmények, szervezeti célok, munkatársi feladatok és a hatáskörök miatti megakadások.
52 projekt utáni tapasztalatom: a Digitális Prekurzor vezetői iránymutatással az üzleti, a szervezeti és a digitális ügyviteli folyamatok eredményei megértésében és az önmenedzselő, megújulási-képesség birtokában lesztek. Ez a közös munka legalább 10-18 havi történet lesz
KKV Digitális transzformációs vezető
Bő egy évtized során, a 2-49 fő létszámú szervezetek részére, az időszerű és szükségszerű megújulási lehetőségeket felderítő-megoldásépítő, a Digitális Prekurzor lettem. Beletanultam.
A folyamat része: stratégiai tanácsadó, tréner és a mentor. Amikor vezetőként teljesítek megbízást, olyan csapatot és rendszert építek fel, amiben a dinamikus fejlődési lendület megtartható. Ez a jellemzője az ún. transzformatív (átalakító) típusú vezetőnek.
(IT Business Transition Leader, Chief Digital Officer)
Szikra, a feltárásban és Partner, a megvalósításban
Ügyfél kihívások, amelyek a kedvenceim
Konkrét példák:
- A cég, a vállalkozás, mintha egy helyben állna, pedig annyi törekvés van és mégsem tűnik el az állandó tűzoltás.
- A KPI mutatók (adatok) alapján süllyedés következik be, a valódi ok-ok ismeretlennek maradnak
- Meglévő projektek elavulnak azelőtt mielőtt véget érnének.
- Gondterheltek a vezetők és a kollégák.
Elkezdődik a kilépési hullám (fluktuáció). - A megkezdett projektek nem átláthatóak, a folyamatok nagyjából vannak meg valaki fejében.
MBA IT menedzsment egyetemi képzésem 10 év szakmai munkát foglalt össze
Szigetrendszerű digitális eszközök vannak a vállalkozás működésében, de nincs egy ember aki átlátja melyik üzleti célt szolgálják, így a teljes folyamat zavarossá válik. Sok hasznos alkalmazás van, amit érdemes használni – de meddig és hogyan?
A meglévő és kilépő kollégáknál nem tudjuk milyen rendszereket hoztak be, ahhoz pontosan milyen e-mail címet használtak (céges vagy privát).
Ezek az alkalmazások biztonságosak-e?
Rajtuk kívül álló okból is gyakran előfordul, a belépési adatok kiszivárogtak. IT security nyelven így nevezzük kompromitálódott a belépési adat, így bárki hozzáférhet üzleti adatokhoz és információkhoz. A KKV és néha nagyvállalati szinten is fejtörést okoz ez a probléma.
A vállalkozás munkatársai és vezetője látja az AI eszközöket. Tesztelgetik. A tudatos bevezetése nem történik meg, az alkalmazások rendszeres és tudatos használata nem valósul meg. Emiatt inkább csalódottság érzése erősödik. „Nem kell ez nekünk”
Nem tisztázott ki fér hozzá, milyen jogkörrel és mihez. Mit befolyásolhat ez a hozzáférés? Az üzletmenet-folytonosságot? igen.
Digitális transzformációs szakember vezetőként ez a specialitásom.
24 éve tudatosan építem magam azért, hogy a megfelelő válaszokat és iránymutatást tudjam nyújtani
A digitális projektekben több sapkám van
Amikor, a szervezet egyre kevésbé tud a hétköznapi üzleti, szervezeti feladataira fókuszálni, amikor azt veszi észre szinte csak úszik az árral, sok a megoldandó feladat, lemarad fontos dolgokról.
A digitális transzformáció megbízott vezetőjeként feltárom és összefogom a feladatokat. Amikor bármely digitális üzleti, adatelemzési, feladatmenedzsment és AI eszköz bevezetésén közösen dolgozunk a vezetők és a munkatársak kiteljesedésében vagyok érdekelt. A CIO magazin a Chief Digital Officer (CDO) pozíciót kiegészítő „Chief AI Officer”, CAIO -ról ír részletesen. Úgy tartom elegendő a CDO, nem kell külön egy újabb C szintű board tagot jelölni. Az AI eszközök minden szakterületbe beépülhet, a szakszerű irányítást az IT-n belüli illetve a szervezeti-innovációért összeállított szenior csapat koordinációjára bíznám. Egy ilyen csapat a nagyvállalatokban egyre gyakrabban létrejön, itt Budapesten (pl. Raiffeisen Bank, Magyar Telekom)
Digitális transzformációs szakember vezetőként ez a specialitásom.
Gyakran segítek ezekben a feladatokban:
– SEO alapszint edukációt tartok, miközben én a SEO haladó szinten dolgozom: elemzek, kutatok, beavatkozok.
Szöveget ritkán írok, de azért tudom hogyan kell de nem ez a főfogás nálam.
Amikor weblapot építek, az oldalak és a webshop seo-ját én állítom be. Az adatok alapján azt látom van hozzá közöm. Tudom hol kell beavatkozni és mennyi időt kell neki hagyni hogy felépüljön a weblap organikusan is. Van 20 000 linket tartalmazó wordpress oldalam amit építettem,
Minden évben van havi 1M látogatottságú webshop, amelyeket elemezhetek. pl. 2023-ban vrsoft.hu, codeguru. hu. 2021 körül Diego szőnyeges magento shop, előtte Euronics webshop. Ahogy az algoritmus állandóan változik nagyjából annyira kell önmagunkat is fejleszteni ebben a SEO szakmában. Ennél azonban van ami jobban érdekel, de azért képben vagyok mi merre hány méter.
Adatelemzés
– Szervezeti-működés fejlesztés
– Weblapépítés és üzemeltetés
– Webshopépítés és üzemeltetés
– Beszállítókkal szót értés
– Online marketing A-Z-ig beható ismeretével nincs olyan szeglet amiben ne tudnék adhatós segítség lenni.
– Online értékesítés elemzés
– Stratégia elemzése, a stratégiai megalkotása
– Üzleti kapcsolatok fejlesztése és menedzsmentje
– A PPC hirdetések értékelése és javaslatainak megfogalmazása
– Ügyvitel rendszer igényeinek megfogalmazása
– Ügyvitel rendszer – tehát IT projektvezetés üzleti oldalon, és IT oldalról segítve is.
– Vezetői gondolkodásmód fejlesztése
– Vezetői és munkatársai feladatkezelés (kiadás és ellenőrzés, a rendszeres megbeszélésekből feladatok létrehozása), feladtok folyamatainak elemzése, folyamatok fejlesztése
– Workflow építése (automata és félig automata folyamatok)
– AI kiválasztás és megfelelő bevezetése
Szervezetfejlesztő tanácsadóként (OD) a mesterséges intelligencia (AI) szervezetre gyakorolt hatásai foglalkoztatnak.Ez a technológia sem indok a leépítésre, épp ellenkezőleg! Erre a problémára raktam össze EFQM modellt is tartalmazó, 5 szintes digitális szervezeti érettségi modellt. A vállalkozásom bejegyzett nevét is hordozza: The Precursorius modell
A jövő munkahelyének modellje: a The Precursorius modell
Digitális transzformációs vezetői
belépési pontok 10+ év, 52 projekt után
KKV szervezeti érettség szintek első két szintjéig az IT külsős kézben marad. Ezzel gond önmagában még nincs, de várhatóan lesz.
Az egyik intő jel fokozatosan jelentkező vészjelzés: amikor a 21. századi fejlődésben a külső és belső informatikai vezetés és csapata nagyobb és nagyobb szerepet kapott és egyre kevésbé vonja be a részletekben az üzleti kis- és a közepes vállalati döntéshozókat.
Az üzlet, amikor ezt felismeri előbb a számára megfelelő válaszokért csendesen reagál, majd egyre elkedvtelenedik, amiatt mert egyre kevésbé látja át azt hogy jó irányba tartnak-e a fejlesztési projektek. A KKV döntéshozás úgy érzi elveszítette a kontrollt. Az IT megy előre mint egy gőzgép, termeli a számlákat, amelyeket hónapról hónapra ki kell fizetni.
A meg nem értettség érzése megszilárdul. Emiatt kialakul a látszólag feloldhatatlan viszály a Felek között. Ezek vezetnek oda, amelyet 2013-től szakemberként, és vezetőként is megtapasztaltam: a digitális transzformáció egy drága tapasztalat lesz.
Engem, mint Digitális Prekurzort gyakran akkor keresnek meg, amikor mindenki más már feladta. A megbízási kezdetkor, mindig azt érzem 5x-10x akkora a felelősségem, mint egy alacsonyabb, közepes kockázatú ún. zöldmezős projektnél.
Gyakran azért is szerződünk, hogy tegyek rendet, amire építkezni is tudunk.
Úgy érzed csak úszol az árral?
Lehetségesnek tartom te is megújító típus vagy, ezért sok kincset látsz vezetőként illetve munkatársként a digitális üzletviteli megoldásokban. Valóban ezerféle van. Mindig lehet egy jobb, egy másik. Gyakran váltod. Úgy érzed egyik sem igazán jó. Mit szól ennyi változáshoz a munkatársad, illetve a vállalkozás szervezete? És Te, hogyan viseled?
Az egyik digitalizációs eszköz kiválasztása és a bevezetése után végre valami jó történt. Úgy tűnik működik, mindenki szereti. Ezt követően, hirtelen leállnak a fejlesztésével. Előfordulhat az is, hogy megváltozik a díjazása és hirtelen drága lesz. Esetleg olyan változás következik be, amely újra arra az útra kényszerít, ahol ismét új eszköz után kell, hogy nézz. De, nem találod meg. Nyúlsz a következő eszközért és megint. És, megint. Jó ez így? Valószínűleg, aligha.
Örülök, hogy itt vagy.
A KKV döntéshozó, mint üzleti oldal és az IT oldal megoldásai könnyen eltávolodhatnak egymástól.
A 2008-as válság közben kezdtek egymásra hangolódni. A szervezeti és cégérettségben érettnek tekinthető szervezetekben, 2010-es évek elejétől a nagyvállalatokban, és közepétől a KKV-ban is ez a két Fél egymáshoz kezdett közeledni.
A 21. század fejlődése azt erőltetni többek között, hogy egyre több digitális fejlődés szükséges. Állandósult a gyors változás, mintha minden nap tüzet kellene oltani. a folyamatban lévő projektre nem jut elégséges elegendő felkészülés és elmaradnak a rendszeres találkozók. Kialakulhat az állóháború a Felek között. Ez a viszály gátolja a fejlesztések befejezését, ezáltal ügyfélvesztést és piaci részesedés csökkenését is csak tovább fokozza.
A digitális transzformáció projekt
gyakori kérdései
- Mi lehet az igazi gyökér-ok, amit nem látok jól?
- Lehetségesnek tartod-e hogy létezik a cégedre szabott digitális szint meghatározás?
- Hogyan lehet neki futni annak, hogy hol tartunk most és ahhoz mire lenne szükségünk?
- Érdeklődsz-e a menedzsment modellek után, amelyek irányt mutathatnak fejlődéshez?
- Mekkora projektmunka lehet ez a fejlődési út?
- Kikre van szükséged rajtam kívül?
- A meglévő beszállítói kör jól dolgozik-e?
Hogyan lehetne őket is bevonni a megújulásba? - Hogyan rendszerezd a sok feladatot, amelyeket a fejedben hordasz és papírfecniken?
- Miért fontos, és hogyan érdemes átállni a folyamat-vezérelt gondolkodásra?
- Milyen riportokat építs, milyen mutatókra figyelj, hogyan értelmezd az adatokat?
- A meglévő digitális eszközeid megfelelőek-e, integrálhatóak-e?
Elegendőek-e ahhoz a célhoz, amit el szeretnél érni? - Ismered-e milyen információ- és adatvédelmi biztosítékokat érdemes használod?
- Használsz-e jelszószéfet?
- Foglalkoztat-e az a téma, hogy cybersecurity?
Milyen kockázatokat kezel a vállalkozásban, a partnereidnél, a beszállítóidnál, és a civil életedben? - Ismered-e azt a szavat hogy Prekurzor? Átlátod-e mire képes és miben segíthet a Digitális Prekurzor?
Kíváncsi vagy, hogyan dolgozom "Kúsz Péter, a transzformációs vezető szerepében?"
Az üzlet megfogalmazása és kérése hogy tegyek rendet, végre. Ha ehhez néha rá kell lépnem az IT bokájára, megteszem. Ugyanakkor más szakterület sem kímélek, amikor bebizonyosodik hogy zűrzavart kavar. Gátolja a tudatos és érett együttműködés esélyeit. 25 év alatt a vállalkozást, nagyvállalatot is működtető 7 szakterületen építettem fel magam, tudatosan. 2012-től évente 2-3 szakmai kézést végzek el. A legutolsó képzésem MBA IT menedzsment szakközgazdász.
Digitális projektmenedzsment 2 típusa
Zöld mezős
A zöld mezős projektnél az legelejétől fogva abban segítek hogy a digitális ügylet valós és működőképes megoldása szülessék meg, amelyet lehet skálázni is. Az első projektet követő, elérendő azaz reális távlatokat nyisson meg.
Barna mezős
Digitális Prekurzorként szuperképességem a barna mezős projektet felkarolásában érhető tetten. Megvizsgálom a projekt életképességét, kiegészítéseket javaslok. Ezzel az új kontextusba helyezéssel a hátrány előnyre fordíthatjuk.
Velük dolgoztam átalakítási, megújulási projekten
KKV digitális transzformációt jellemző projekt-érettségi tapasztalataim
Tudatos projekt:
Akik felismerték és tervezik digitális transzformációs projekt szükségességét.
Így, ekkor a projekt előkészítő szakaszához időben érkezem.
Elcsúszott projekt:
folyamatban lévő digitális átalakulás, egy bizonyos megújulást célzó fejlesztési rohamban kifogynak a belső erőforrásokból.
Káosz projekt:
Hirtelen több megakadási pont van, egyszerre (ez a leggyakoribb), ekkor ég a ház is, nem tudják milyen sorrendben, és melyiket hogyan oldják meg. Legfőképp kivel és mit kellene átbeszélniük. Hogyan szerezhet lendületet a fejlesztés. Ekkor érkeztem a legtöbb esetben a 9 év alatt. KKV és nagyvállalati tűzoltásra.
A fenti 3 közül van ilyen projekted?
Lenne kérdésed, amire választ keresel? Érdekelhet milyen válaszaim lennének?
Ebben a személyesebb hangvéltű és szakmai blogban további érdekességeket olvashatsz.