ChAIned? 2024-ben hogyan és mit gondolnak a vezetők az LLM-ről?

Vélemény a 24-es ITBN kommunikációról

Nem promozott cikk

Felkiáltás ! ITBN 2024: chAIned 

Az eredeti gondolatom:
a „Kúsz Péter Prekurzor” üzleti Facebook oldalamról származik: 2024.08.22

A méltán híres IT Biztonság Napja (ITBN) konferencia 2024-ben 20. alkalommal rendezi meg a nagyszerű, nagyívű eseményét. Szeptember 25-re esik, idén csak egy napos lesz.
 
A felkiáltásom csupán jelzésértékű és nem kritikai hangvételt céloz. Az ITBN az egyik legfontosabb sztorinak gondolom, örülök a 20 éves ciklusnak is. Az eseményre való ráhangolódást erősnek érzem.
 
Ezzel hívják az embereket beszélgetésekre: a programajánló első hasábjain ez olvasható: „az ember elértéktelenedik miközben az AI fel.”
2024-ben egy napos eseményre zsugorodva, aligha hiszem hogy kellő ember tömeg, aki jelen szokott itt lenni, a téma jellegénél fogva elegendő időtáv lesz, lehet. 
Idén több IT-s rendezvényen jártam, egy-egy állófogadáskor fel-felröppent ilyen téma.
 
A „mellettem állók” (eseményeken mellettem állókra értem, nem csak ebben az évben) üzleti és IT vezetők azt lesik mivel lehet automatizálni minél több mindent, embert, a munkatársakat kizárólag mint költségként tekintve, kioptimalizálni a képletből. A teljes optimalizáció pontos ütemterve nem, ugyanakkor a chained (megváltozott) AI támogatású alkalmazások okosabbak mint az előző hónapban. 2025 az AI gyakorlati éve lesz vállalkozások és vállalatok szerte. A 2024 arra vezetett rá mire használhatnánk az AI-t. Miközben tudjuk hogy az AI egy jól tanult LLM chatbot mindössze, legalább is bízunk benne.
 
„Hogyan lehet kevesebb emberrel magasabb színvonalon működni? Hiszen a munkaerő egyre drágább, és  szükség van új technológiák , majd a HR kezd velük valamit, nem a mi dolgunk”
 
Ezzel a hozzáállással nagyon nem értek egyet! Ezért is nagy felelősség az esemény promotálás kommunikációja.
 
A 10-es évek közepén sok vezetővel harcoltam meg, annak érdekében hogy ember-központú IT fejlesztéseket hozzunk, mert munkatársak nélkül nem lehet céget vezetni. Szükség van rájuk, a fejlődés eléréséhez és annak megtartásához.
 
Ugyanakkor a globál piacon is látjuk hogy a technológiát tartjál előnyben a munkatárs helyett. Mozgolódás van munkaerő szinten is. A vissza az irodába ugyancsak a kontrollt növeli a dolgozói létben. A digitális és önműködő folyamatok megértése és megépítése nem új keletetű. 10 év alatt mit tanultunk? Semmit?
 
A szervezeti-kultúra építése és fenntartása nem csak a humán oldalú csapatok feladata, hanem minden egyes vezetői és munkatársi hozzáállás kérdése is.
 
Automatizált iroda? Létezik.
10 éve kezdett látványosan elérhetővé válni a no-code workflow. Még a 10-es évek végén az API új forradalma jött el. Üzleti szinten is képesek vagyunk API konfigurációval összekapcsolni platformokat, alkalmazásokat. Így jobb esetben az eredményhez szükséges megoldandó feladatsorozat egy folyamatba rendeződhetett. Ez egy magasabb szintű digitális érettséget is feltételez.
 
A laikusok kívülről azt látják az AI hatására történnek a leépítések. Ez szerintem csak a látszat a legtöbb helyen. Ezt is sok mindenre lehet fogni, itt erre nem téreke ki, maradok a cím fókuszánál. 
 
A munkatársat továbbra kiemelkedően értékesnek tartom, leginkább azokat, akik megtanultak 2-3 AI (LLM) alkalmazással közösen dolgozni. Végül is adott munkahely szervezeti kultúrájának dől el minden.
 
2024-ben azt látom egyetlen 1 új AI alapú eszköz, a munkakörök kiírásában  az alapszint részéve kezdett válni.
 
Kommunikáció a legfelelősebb IT Business esemény promótálásában:
 
Eldöntendő kérdés:
Az ITBN jól döntött-e arról, hogy azt kommunikálja hogy az ember a leértékelés szakaszba került?
 
Vélelmem: egyrészt figyelemfelkeltőként teheti, látogatottságnövelésként, másrészt még is csak inkább egy tech-vezérelt konferencia ez. Az, hogy ebből a 1 napból ki mit visz haza magával, az egyénen is múlik.
 
Idén úgy néz ki nem veszek részt, a tavalyit nagyon élveztem. Az egyik legjobban szervezett programnak láttam, nem csak IT-soknak. Tartalmas sikert kívánok!
 
Megjegyzés.
Csak remélni tudom lesz időkeret arra a felütésre, amely egy jövőbeli és inkább a jelenkori feszültséget bontja ki: az AI-t vagy a munkatársakat helyezzük előnybe?
Szerző:

A Digitális-Prekurzor.hu, mint projekt, a The Precursorius vállalkozásom könnyebben kiejthetőbb és megjegyezhetőbb változataként jött létre, 2019-ben.

Itt jelenleg a személyesebb, közvetlenebb, szakmai tartalmaim adom közre.

Ha rólam szeretnél többet megtudni, javaslatom lépj át a Rólam az aloldalra. Ha együttműködést keresel velem, akkor Kontakt oldalt javaslom.

A bejegyzés megosztása:
LinkedIn
Facebook
Telegram
Email
XING